Henkilöauto ajautui vastaantulevien kaistan yli ojaan Nelostiellä Pihtiputaalla keskiviikkona iltapäivällä.
Yksin autossa ollut kuski ei loukkaantunut. Pelastuslaitos ohjasi paikalla vielä kello 17.35 liikennettä siten, että ajoneuvoja päästettiin yhtä kaistaa pitkin vuorotellen kummastakin suunnasta. Hinausauto oli saapumassa tuolloin juuri paikalle. Tie avattiin liikenteelle hieman kello kuuden jälkeen.
Tarkka onnettomuuspaikka oli Kinnulantien risteyksestä parisataa metriä etelän suuntaan.
Autosta menivät hieman etuhelmat rullalle, mutta muuta vauriota ei havaittu. Arvioitu ulosajon syy oli liukkaus. Ajoneuvo oli päätynyt ojaan täydestä liikennevirran nopeudesta. Hälytys paikalle tuli pelastajille hieman puoli viiden jälkeen.
Pelastuslaitos on varautunut siihen, että todella liukkaalla kelillä saattaa sattua tänään vielä liikenneonnettomuuksia.
Nyt tarkkana liikenteessä: joulunaluspäivinä peltivahinkoriski on tavallista suurempi